Séta Dekermendjian

Kommer snart…

Tanja Bovin

Sanne Ystrøm

/Uddannet Cand.pæd i Didaktik Materiel Kultur og Regissør
fra Den Danske Scenekunstskole

/Bygger store kostumer og masker med inspiration fra Cosplay-kulturen

/Er optaget af pigment- og kalkmalinger og i det hele taget æstetikken i naturens materialer

/Arbejder som teatermaler, rekvisitør og scenograf, og har undervist på Billedskole, Ungdomskole, Scenekunstskole og i diverse workshopsformater på festivaller

Gitte Galsøe

/Uddannet tekstildesigner fra Det Kongelige Akademi i Design med speciale i væveteknikker og hvordan lys, materialer og teksturer har indflydelse på opfattelsen af farver.

/Har arbejdet med kasuri indfarvning til væv samt analog- og transfertryk, og har stor interesse for problemløsende projekter i urbane miljøer samt akustikløsninger.

/Udøvende designer. Arbejder med fotografering, skitsering og billedredigering til at skabe levende rum/interiør gennem fortælling og stemninger.

Sara Gade

/ uddannet tekstildesigner

/ arbejder i som kunstner og kunsthåndværker

/ undersøger og udvinder pigmenter og materialer fra naturen

/ har stor erfaring i workshops og undervisning af børn og unge

Karen Sørner

/ Uddannet lærer i billedkunst, samt håndværk & design

/ Har stor undervisningserfaring fra efterskole, ungdomsskole og friskoler.

/ Studerer Didaktik – materiel kultur på DPU

Mika Andersen

kommer snart…

Filicia Mejse Leemann Larsen

/Uddannet på Skolen for brugskunst (nu: Danmarks Designskole)

/Har taget kurser på Kunsthøjskolen i Holbæk og Ulrik Hoffs Tegne- og malerskole.

/Har stor undervisningserfaring

/Udøvende kunstner

Ea Borre

/Uddannet kunstner fra Det Jyske Kunstakademi

/Uddannet fra Aarhus Kunstskole/Byhøjskolen

/Uddannet Orgelbygger fra Frobenius Orgelbyggeri og Københavns tekniske skole

/Grundkursus i tekstil og design fra TEKO

/Udøvende Kunstner

Vibeke Frost

/Uddannet designer fra Danmarks Designskole

/Diplomuddannet i Kunst- og kulturformidling for børn og unge fra Skolen for scenekunst, samt kandidat i Materiel Kultur og Didaktik på DPU

/Udøvende billedkunster og designer

/Stor undervisningserfaring bl.a. fra Køge Billedskole og BGK

Marianne Piil

/Uddannet lærer med diplommoduler i kunst og kultur formidling for børn og unge

/Sidder i bestyrelse i foreningen UpArt i Faxe Ladeplads.

/Deltager i Åbne Atelier Døre

Line Langfeldt Jensen

/Cand.mag. i kunsthistorie med sidefag i design, Københavns Universitet

/Har arbejdet med tegning, maleri, grafik, foto og skulptur/keramik på Skolen for Billedkunst i København og på Ry Højskoles billedkunst-linje

/Underviser i billedkunst

Malene Krogager

/Udøvende billedkunstner.

/Uddannet lærer i billedkunst og formgivning med speciale i kunstformidling til børn.

/Uddannet inden for maleri, fotografi, installation, grafik mm. fra Daghøjskolen Vera, Billedskolen og Skolen for Billedkunst i København.

 

 

Christel Witthøft Cortz

/Uddannet designer i Rum- og Møbel-design /Tekstildesign fra Kunstakademiets Skoler for Arkitektur, Design og Konservering

/Har arbejdet med billedkunst, keramik og kobbertryk på Kunsthøjskolen I Holbæk

Maria Wolder

/Udøvende kunstner

/Diplomuddannelse i kunst- og kulturformidling for børn og unge

/Kunstformidler på Rønnebæksholm

/Har undervist i billedskole, på højskole og lavet et utal af workshops og kunstprojekter for og med børn.